آموزش استفاده ار استمپ و هلينگ براش

toranj_1455

Member
این آموزش تقدیم میشه به آقای بابک ساطلی(كه اميدوارم هرچه زودتر مشكلشون حل بشه ) و همه ی مجید آنلاینی های عزیز
سلام
خب امروز می خواهیم با هم کار با دو تا ابزار ساده و کاربردی فوتوشاپ را یاد بگیریم
( ما در این آموزش پاک کردن یک نوشته را از روی تصویر دنبال میکنیم )

1.jpg

2.gif

اولی ابزار مهر یا clone stamp tool هست (در قسمت پايين محل مشخص شده ) که کارش اینه که میتونه از یک جای تصویر نمونه گیری کند و در هر جای دیگه ای که دلمون میخواد کپی کنیم! شاید میپرسین "خب ما اونجایی رو که میخوایم کپی کنیم اول سلکت میکنیم بعد پیست میکنیم دیگه! چه نیازی هست به این کارا! فرقش چیه!؟" بله فرق داره خودتون امتحان کنید فرقشو میفهمین!! (همه چیزو که نباید توضیح داد ----> شنیدن کی بود مانند دیدن)
من ابزار دوم را هم معرفی میکنم بعد میرم سراغ نحوه ی کار کردن با اینها چون کار کردن با اینها تقریبا مثل هم هستش
دومی Healing Brush Tool هستش (در قسمت بالاي محل مشخص شده ). یک ابزار مناسب و قوی برای ترمیم و روتوش عکس ها که در فوتوشاپ 7 متولد شده. بازم فرقش با قبلی چیه....نه؟! باشه این یکی رو میگم.... در ابزار قبلی از محلی که نمونه گیری میشه دقیقا همون را در محل جدید میساره ولی این یکی میاد از محل نمونه گیری شده بافت آن را استخراج کرده و با نور و رنگ اطراف محلی که قراره باز سازی بشه تلفیق میکنه و ........

در کار کردن با این دو تا ابزار از مهمترین مواردی که در موفقیت شما موثر است:
1. انتخاب محل اولیه ی مناسب برای نمونه برداری
2. استفاده از اندازه قلم و لطافت لبه ی قلم مناسب
و مهمتر از دو مورد بالا ور رفتن زیاد با این ابزار ها هستش تا کاملا فوت و فنش دستتون بیاد

مراحل کار:
خب مرحله ی اول انتخاب ابزار هست
دوم با نگه داشتن کلید Alt موس شما به شکل یه .....(همین شکل زیر) در میاد که داره میگه هدفی را که میخواهید از اونجا نمونه گیری کنید را مشخص کنید

3.jpg

(ما در واقع در این آموزش می خواهیم چیکار کنیم!... میخواهیم نوشته ای که روی تصویر اومده رو حذف کنیم برای این کار باید از نزدیک ترین مکان از لحاظ شباهت تصویری به مکانی که قرار هست حذف بشه استفاده کنیم و روی نوشته را بپوشانیم)
من یه قسمتی را انجام میدم بقیش با خودتون (برای این آموزش 90% از ابزار healing brush استفاده میکنیم.)
من الان از محلی که در تصویر به صورت + نشون داده شده با نگه داشتن Alt و یک کلیک نمونه گیری کردم و دارم روی نوشته را (با کلیک دوباره ی موس) میپوشانم. (الان در تصویر 1 فتوشاپ در حال پردازش و تلقیق بین تصاویر دو منطقه است و تصویردوم اتمام کار. با تصویر بالا مقایسه کنید!)

4.gif

5.gif

میتونین یکبار نمونه گیری کنید و موس را در کل منطقه بکشید یا هر بار دوباره نمونه گیری کنید فقط دقت کنید اگر به مناطقی که اختلاف رنگ شدید دارند (همین جا که در واقع لبه ی کره هست ) زیاد نزدیک بشین باعث پخش شدن رنگ ها میشه برای تصحیح این جور جا ها یا باید از stamp استفاده کنید یا قلم را کوچک کنید و با دقت روی محل های مورد نظر بکشید.

6.gif

می بینید چه قشنگ حرف c حذف شد!
حالا این پایین را یه نگاه بندازین

1.jpg

7.jpg

اگه سوالي بود در خدمتتون هستم

موفق باشيد
عليرضا
)|()()ـــــــــــــ

davoodvajdi

Member
روش آموزشت حرف نداره