آماده سازی فایل 6 رنگ

moezziali

New Member
سلام خدمت اساتید محترم:

می خواستم اگه زحمت نیست کمک کنید بهم بگید چه جوری یک عکس 6 رنگو برای چاپ سیلک آماده کنم.

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
دوست عزیز
اصلی ترین نکته در این باره نوع طرح شما هست. عموما طرح های دیجیتالی وکتور یا برداری ( که با نرم افزارهایی مثل کورل و ادوبی الستریتور طراحی می شوند) رو که رنگها در اون تخت و یکدست بوده و دارای مرز مشخصی هستند، به راحتی می توان به صورت چند رنگ مجزا تفکیک کرد. کافیه در هنگام طراحی رنگ ها بصورت اسپات تعریف بشند نه ترکیبی از رنگ های پروسس یا 4 رنگ متدوال چاپی. در چنین حالتی و در نهایت شما برای مثال در حالت 6 رنگ شش کانال مستقل رنگ در فایل دیجیتالی خواهید داشت که برای ساخت 6 استنسیل و در نهایت 6 توری چاپ اسکرین به کار می ره. بنابراین رنگ ها باید بصورت اسپات تعریف بشند نه موضعی طوری که نهایتا به هنگام چاپ رنگ نخست تنها با چاپ یک رنگ از قبل آماده شده ( حالا با آمیختن چند مرکب به صورت دستی یا در قالب یک رنگ کد دار پنتون ) به دست می آید.

اما اگر طرح شما دارای سایه روشن های در هم آمیخته و رنگ های بدون مرز مشخص باشه، کار به مراتب دشوارتر و به هنگام چاپ الخصوص چاپ اسکرین به دقت بالایی نیاز داره. در این حالت بالطبع قسمتی از طرح رو در قالب 4 رنگ چاپی CMYK تفکیک می کنند که رنگ ها در اون محدوده از ترکیب چاپی و ترامه اونها به دست می آید. اما اگر در بخشی از همین تصویر قسمتی با رنگ یکدست بدون ترام و دارای مرز مشخص باشه می شه اون قسمت رو در قالب رنگ اسپات تفکیک کرد و چاپ نمود البته به شرطی که تاکید می کنم قابل جدا سازی از مجموعه طرح باشه.

موفق باشید
امین زردوزی
[email protected]

moezziali

New Member
خیلی ممنونم آقای مدیر
مثلا عکس زیر رو می خوام آماده کنم اگه ممکنه بیشتر کمکم کنید
119748180182782_271.jpg

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
دوست عزیز
نمونه ای که شما قرار دادین یک تصویر سایه روشن پیوسته هست که بر اساس توضیحات بنده در بخش دوم قرار می گیره. یعنی تصویر شما وکتور یا برداری نیست. اگر شما به تصویرتون نگاه کنید تصویر شما از صدها تن رنگ تشکیل شده که از تن های خیلی روشن به سمت سایه های میانی و نهایتا به سمت سایه های تیره رفتن. این حرکت تن ها در هم آمیخته است و رنگ ها مرز مشخصی با هم ندارند. در واقع اگر شما این تصویر رو در نرم افزاری مثل فتوشاپ باز کنید و با نمونه گیر قطره چکانی بخشی به اندازه یک سانتی متر مربع اون رو بررسی کنید متوجه می شید که در همین فضای کوچک ده ها نوع رنگ داریم . بنابراین اصولی ترین راه به دست آوردن رنگ ها در این تصویر استفاده از روش تفکیک رنگ اون به چهار رنگ اصلی و چاپ تمام رنگ ها با استفاده از 4 رنگ cmyk هست. البته چاپ همین تصویر با روش چاپ اسکرین نه اینکه غیر ممکن اما نیاز به دقت بالایی خواهد داشت. بنابراین ما بایستی نگاه کنیم که آیا استفاده از رنگ های اسپات یا اضافی کمکی به ما در چاپ این تصویر برای مثال خواهند کرد یا نه. اگر فرضا یک رنگ هایی در این تصویر بودن که ما نمی تونستیم اونها رو با ترکیب 4 رنگ چاپی به دست بیاریم ما به شرط مشخص بودن فضای اون رنگ ها می تونستیم برای اون رنگ های مشخص استنسیل تهیه کنیم یا مثلا ممکنه شما بخوای یک لایه ورنی روی گل موجود در تصویر بیاری که باز هم این کار ممکن بود. البته شما با استفاده از گزینه دو تن در نرم افزار فتوشاپ ( که در قالب دو تن ، تری تن و ... ) کار می کنه می تونی تصویرت رو بر اساس رنگ های که مشخص کرده و جایگزین می کنی با رنگ های اصلی تصویر چاپ کنی منتهی باید محصول نهایی اونجوری که شما اونرو می خوای در نظر گرفته بشه.

در ضمن اگر شما طرح مشخصی در اختیار داری می تونی در قسمت طراحی انجمن ارائش بدی و نظرات دوستان رو جویا بشی حتما کمکت می کنند.

موفق باشید
امین زردوزی

mosafer.mani

New Member
دوست عزیز
نمونه ای که شما قرار دادین یک تصویر سایه روشن پیوسته هست که بر اساس توضیحات بنده در بخش دوم قرار می گیره. یعنی تصویر شما وکتور یا برداری نیست. اگر شما به تصویرتون نگاه کنید تصویر شما از صدها تن رنگ تشکیل شده که از تن های خیلی روشن به سمت سایه های میانی و نهایتا به سمت سایه های تیره رفتن. این حرکت تن ها در هم آمیخته است و رنگ ها مرز مشخصی با هم ندارند. در واقع اگر شما این تصویر رو در نرم افزاری مثل فتوشاپ باز کنید و با نمونه گیر قطره چکانی بخشی به اندازه یک سانتی متر مربع اون رو بررسی کنید متوجه می شید که در همین فضای کوچک ده ها نوع رنگ داریم . بنابراین اصولی ترین راه به دست آوردن رنگ ها در این تصویر استفاده از روش تفکیک رنگ اون به چهار رنگ اصلی و چاپ تمام رنگ ها با استفاده از 4 رنگ cmyk هست. البته چاپ همین تصویر با روش چاپ اسکرین نه اینکه غیر ممکن اما نیاز به دقت بالایی خواهد داشت. بنابراین ما بایستی نگاه کنیم که آیا استفاده از رنگ های اسپات یا اضافی کمکی به ما در چاپ این تصویر برای مثال خواهند کرد یا نه. اگر فرضا یک رنگ هایی در این تصویر بودن که ما نمی تونستیم اونها رو با ترکیب 4 رنگ چاپی به دست بیاریم ما به شرط مشخص بودن فضای اون رنگ ها می تونستیم برای اون رنگ های مشخص استنسیل تهیه کنیم یا مثلا ممکنه شما بخوای یک لایه ورنی روی گل موجود در تصویر بیاری که باز هم این کار ممکن بود. البته شما با استفاده از گزینه دو تن در نرم افزار فتوشاپ ( که در قالب دو تن ، تری تن و ... ) کار می کنه می تونی تصویرت رو بر اساس رنگ های که مشخص کرده و جایگزین می کنی با رنگ های اصلی تصویر چاپ کنی منتهی باید محصول نهایی اونجوری که شما اونرو می خوای در نظر گرفته بشه.

در ضمن اگر شما طرح مشخصی در اختیار داری می تونی در قسمت طراحی انجمن ارائش بدی و نظرات دوستان رو جویا بشی حتما کمکت می کنند.

موفق باشید
امین زردوزی
سلام
دوست عزیز جناب lpi درست می گن. شما یا باید طرحتون به صورتی باشه که از رنگ اسپات استفاده کنید یا اگر می خواین روی عکس کار کنید باید با 4 رنگ اصلی کار کنید. اما روی عکس هم میشه کار کرد و اونو با 4 رنگ بالاتر هم چاپ کرد. اونم نه با نرم افزار فتوشاپ. یک سری برنامه ها هستند که الان اسمشونو یادم نمی آد و در اون نرم افزار ها یک سری درصد یا رنگ ها رو تعریف می کنید و با استفاده از اون می تونید رنگ 5 یا ششم داشته باشید. من خودم این کارو کردم و از رنگ نقره ای برای رنگ پنجم استفاده کردم. ولی نه در چاپ سیلک. در چاپ سیلک محدودیت کمتری داریم واسه این کار.

جدیدترین ارسال ها

بالا